29-та седмица от бременността

Бременност от първа до двадесет и девета седмица, колко месеца са?

calendar icon circle

Месец 7 (Тримесечие 3)

Процес на адаптация

Вече в 29-тата седмица Вашето бебе ще става все по-активно и най-вероятно ще го усещате да мърда все по-силно.  През третия триместър започва и ускорен растеж, като теглото на Вашето бебе ще се утрои. Витамин К остава много важен за диетата Ви, защото спомага за съсирването на кръвта, така че продължавайте да се храните здравословно и балансирано.

plod 29 sedmica ot bremennostta

Развитието на Вашето бебе през 29-тата седмица на бременността

В 29-тата седмица размерът и теглото на бебетата се различава значително. Но средно те са 26см, измерено от върха на главата до задните части и тежат около 1.270кг. Вашето бебе може да е по-голямо или по-малко от това1.

Едно е сигурно – от сега до края на третия триместър Вашето бебе ще порасне значително, като удвои, а в някои случаи дори утрои теглото си2. И въпреки, че още не е готово да излезе на белия свят, мозъкът му е достатъчно добре развит, за да контролира жизненоважни функции като дишане и регулиране на телесната температура1.

Друг орган, който започва да функционира добре през 29-тата седмица са белите дробове. Сложната система от алвеоли и фините въздушни пътища в тах вече са достатъчно развити, за да поемат въздух, но тяхното развитие по никакъв начин не е напълно завършено и Вашето бебе по всяка вероятност ще се нуждае от апарат за обдишване, ако се роди в този момент1. Белите дробове ще продължават да се развиват до края на бременността и след раждането3.

На този етап Вашето бебе продължава да бъде все така активно.

През 29-тата  седмица Вашето бебе продължава да бъде все така активно и най- вероятно усещате усилено движение- преобръщане, бутане, ръгане и силно ритане1.

Няма точен брой движения, които трябва да усещате всеки ден, но ще забележите, че бебето има свой ритъм- вероятно става по-активно след като сте се нахранила или когато легнете да почивате през нощта.

Всяка бременност е различна, но ако забележите смяна в ритъма на движение на Вашето бебе, уведомете Вашия гинеколог или акушерка.

personal pregnancy journey icon circle

Развитие на бебето в тази седмица

Открийте науката, стояща зад развитието на Вашето бебе, седмица по седмица

Мисли занапред- витамин К по време на раждането

Въпреки, че организмът се нуждае от малки количества витамин К- около 0,001мг на килограм телесно тегло4, той е много важен компонент от храненето на бременната жена. Витамин К е жизненоважен за съсирването на кръвта и липсата му по време на бременността може да доведе до усложнения при бебето след раждането5. Въпреки че се случва рядко, тя може да доведе до спонтанно кървене и вътрешни кръвоизливи. Оптимални нива на витамин К позволява на кръвта да се съсирва нормално и намалява риска от кръвоизливи.

Въпреки, че липсата на витамин К при бебетата се случва рядко, на повечето от тях след раждането се прави инжекция с витамин К.

Повечето хора си набавят достатъчно витамин К чрез храната, а и той се произвежда от някои бактерии в червата6. И въпреки , че той е хранителен елемент , за чието поемане не е нужно специално да се грижим, добре е да включим в хранителния си режим по време на бременността някои от следните храни, богати на витамин К.

Въпреки, че липсата на витамин К при бебетата се случва рядко, на повечето от тях след раждането се прави инжекция с витамин К.

Следващи стъпки

Включете в хранителния си режим тези храни, богати на витамин К като част от здравословното и балансирано хранене:

  • Зелени, листни зеленчуци като спанак, броколи, зеле и къдраво зеле
  • Растителни масла, особено соево масло
  • Яйца
  • Немазно месо
  • Млечни продукти

1. Deans A. Your New Pregnancy Bible, The experts’ guide to pregnancy and earlyparenthood. 4th ed. London: Carroll & Brown Publishers Limited, 2013. pp.44-45.

2. Murkoff H, Mazel S. What to Expect When You’re Expecting. 4th ed. London: Simon & Schuster Ltd, 2009. p.281.

3. Regan, L. Your pregnancy week by week. London: Dorling Kindersley Limited, 2013. p. 203.

4. Department of Health. Report on Health and Social Subjects 41. Dietary Reference Values for Food Energy and Nutrients for the United Kingdom. London TSO. 1991.

5. NHS UK. What happens straight after the birth? [Online]. 2014. Available at: www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/what-happens-straight-after-the-birth.aspx [Accessed August 2016].

Последен преглед: 8-ми август 2016

Свързани статии:

Въпроси относно кърменето и храненето?

Можете да се свържете с нас и да зададете Вашите въпроси на нашата FB страница

x