„Ефектът на Моцарт“
Концепцията, че слушането на класическа музика, докато бебето е било в корема Ви е направило в последствие детето Ви по-интелигентно, стана популярно в края на 90-те години, фокусирайки се върху индустрия, която продава музика за стимулиране мозъка на бременните майки3,4. Но истината е, че има малко доказателства, че по този начин ще направите потомството Ви по-интелигентно. Този мит води началото си от проучването на психолога Франсис Раушер сред американски студенти, където тя намира малка връзка между IQ и слушането на Моцарт. Как е направен скокът от ученици към неродени бебета е нещо загадъчно, но може би се дължи на нашето естествено желание да направим най-доброто за нашите деца3.
Въпреки че Моцарт може да не направи Вашето мъниче по-умно, това може да направи мозъка му по-активен. Бебетата в утробата показват повишена мозъчна активност, когато са изложени на музика5.
Когато една майка чете на глас, действа успокояващо върху нейното неродено или новородено бебе
Вашият глас и как влияе той на Вашето бебе
Направени са много проучвания за ефекта на гласа на майката върху нейното неродено дете. Когато майка чете на глас, гласът й има успокояващ ефект върху нероденото или новороденото бебе, намалявайки сърдечната му честота5. Доказано е, че интонацията оформя слуховото обучение, което води до разпознаване от новороденото и формиране на предпочитание към гласа на майка му6. Гласът й влияе не само върху развитието на слуховата система на бебето, но удивително е, че влияе и върху неговото социално и емоционално развитие5.
Музиката по време на бременност има дългосрочен ефект върху мозъка на нероденото бебе.
Музиката и мозъкът
Въпреки липсата на доказателства, че класическата музика създава по-умни бебета, интересни проучвания показват, че музиката може да играе роля в развитието на мозъка преди раждането. Европейските изследвания през 2013 г. например доказаха, че излагането на неродено бебе на музика има дългосрочен ефект върху мозъка му7. Те откриха, че новородените бебета могат да си спомнят версия на песента „Twinkle, Twinkle Little Star“ („Блещукай, блещукай малка звездичке“), която слушат още в утробата и реагират по различен начин, когато се пуснат алтернативни нейни версии. Тези спомени, създадени преди да са се родили, са продължили до навършването на четири месеца7.
Успокояващата музика може да насърчи недоносените бебета да се хранят.
Невероятно, но други проучвания показват, че бебетата се раждат с вродената способност да откриват музикални ритми8. И още по-важното е, че някои изследвания показват, че успокояващата музика може да насърчи недоносените бебета да се хранят и може да подобри техните жизнени показатели като сърдечната честота и нивата9 на насищане с кислород.
Пеенето на приспивни песни на бебета винаги е било естествено за родителите или тези, които се грижат за тях, като се оказва, че има ползи от слушането на музика в утробата и те тепърва ще бъдат напълно разгадавани.
Интересен факт е, че изследванията от 2014 г. показват, че бременните жени са по-чувствителни към музиката от тези, които не са бременни, като в отговор10 се констатира повишаване на кръвното им налягане.
Действайте безопасно
През третия триместър бебето Ви определено ще може да чуе музиката, която пускате5. И докато нежните звуци, като приспивните песни са предназначени да успокояват, неродените бебета се плашат от много силни или непостоянни звуци, както и твърде много шум може да бъде стресиращ за тях11. Уверете се, че силата на звука не е твърде висока и че Вашият избор на музика е доста мелодичен.